Firma Tyrolit jest częścią Grupy Swarovski, a jej powstanie jest ściśle związane z produkowanymi przez Swarovskich kryształami. Marka jest dzisiaj czołowym producentem wysokiej jakości ściernic, narzędzi szlifierskich, przecinarek, wierteł, pił i szeregu innych urządzeń oraz maszyn, które służą do precyzyjnej obróbki różnego rodzaju materiałów, które znajdują zastosowanie w przemyśle budowlanym.

W zakres działalności firmy wchodzą również produkcja diamentowych narzędzi do obróbki kamienia, szkła i ceramiki, dla których produkcji tak naprawdę Swarovski założył firmę Tyrolit. Kryształy Swarovski są znane na całym świecie. Nic więc dziwnego w tym, że to właśnie ta firma stworzyła najbardziej precyzyjne narzędzia do obróbki kamieni naturalnych i sztucznych, a także obróbki innych szklanych oraz ceramicznych materiałów.

TYROLIT

Globalny zasięg innowacyjnego lidera branży

Marka Tyrolit ceniona jest za swoją innowacyjność, nieustający rozwój i wysoką jakość oferowanych produktów, dzięki temu jest prawdziwym liderem swojej branży. Główna siedziba firmy znajduje się w austriackim Tyrolu w miejscowości Schwaz. Jednak producent ma 26 zakładów produkcyjnych, które zlokalizowane są w 11 różnych krajach na 5 kontynentach.

Produkty marki Tyrol dystrybuowane są przez 35 różnych przedsiębiorstw handlowych w 65 państwach. Zróżnicowanie oferowanych produktów przy zachowaniu ich doskonałej jakości sprawia, że marka jest jednym z wiodących producentów i dostawców wysokiej klasy materiałów ściernych i narzędzi obróbkowych. Jego dystrybutor znajduje się również w Polsce. Tyrolit Polska to przedstawicielstwo powstałe w 2007 roku pod postacią firmy Tyrolit Poland.

Tyrolit – potrzeba matką wynalazków!

A wszystko zrodziło się z potrzeby utrzymania produkcji niezwykle cenionych w branży jubilerskiej i ozdobniczej, a także optycznej, kryształów produkowanych ze szkła ołowianego. Firma Tyrolit została założona przez Daniela Swarovskiego w 1919 roku w celu rozpoczęcia produkcji tarcz szlifierskich do obróbki kryształów. Pierwsza wojna światowa odcięła bowiem Swarovskich od dostawców ściernic, niezbędnych do szlifowania kryształów.
Daniel Swarovski nie był jednak laikiem w dziedzinie produkcji maszyn szlifierskich – ponieważ już w roku 1892 opatentował maszynę, która umożliwiała precyzyjną obróbkę kryształu. Dlatego postanowił zapewnić swojej firmie autonomiczną produkcję niezbędnych narzędzi szlifierskich. Był to strzał w dziesiątkę.

Przez szereg dekad marka Tyrolit wprowadzała nowe innowacje, takie jak ściernice zbrojone włóknem szklanym, czy stworzenie supercienkich dużych ściernic do cięcia metalu. Przełomem było również skonstruowanie tarcz ze spoiw ceramicznych do szlifowania oraz cięcia z dużą prędkością. Firma ma na koncie wiele innych rewolucyjnych systemów narzędziowych i technologicznych, które skutecznie unowocześniły branżę obróbkową.