Francuska korporacja Saint Gobain to jedno z największych przedsiębiorstw przemysłowych na świecie. W 1990 roku firma wykupiła amerykańskiego producenta wysokiej jakości materiałów i narzędzi ściernych – firmę Norton, do której należy ponad 380 patentów i innowacji w dziedzinie ściernej obróbki materiałów.

W ten sposób powstało Norton Saint Gobain, które w 2001 roku przyjęło nazwę Saint-Gobain Abrasives, gdzie marka Norton jako jeden z czterech głównych sektorów firmy, skupia się na projektowaniu i produkcji nowoczesnych produktów służących do szeroko pojętej obróbki ściernej. Obecnie produkty Norton Saint Gobain znajdują szerokie zastosowanie zarówno w przemyśle, jak i użytku prywatnym. Narzędzia ścierne używane są w budownictwie, w przemyśle stalowym, metalowym, meblowym, drzewnym, maszynowym, energetycznym, medycznym i konstrukcyjnym, a także lakierniczym i blacharskim.

Firma oferuje niezwykle bogaty asortyment wysokowydajnych narzędzi i materiałów ściernych, takich jak ściernice, pasy, krążki, tarcze, rolki arkusze i gąbki, trzpienie i frezy, a także wiertła diamentowe, obciągacze do ściernicy, narzędzia specjalistyczne do wiertarek czy kamienie ostrzące. A wysoka jakość i efektywność oferowanych przez markę produktów jest już niemal legendarna.

NORTON SAINT GOBAIN

Norton Saint Gobain – inwestycja w rozwój i innowację

Początkiem długiej historii innowacji i rozwoju technologii ściernych była fabryka Pana Nortona, która początkowo zajmowała się produkcją ceramiki. Właściciel postanowił jednak wykorzystać dostępną infrastrukturę do produkcji czegoś innego. Z początku nie było jeszcze wiadomo czego. Próby i błędy zaowocowały jednak stworzeniem ściernicy, która pozwalała na niezwykle precyzyjną obróbkę metalu.

Na świecie istniały już inne ściernice, ale żadna pod względem jakości i efektywności nie mogła równać się do ściernic Nortona. Wszystko to miało miejsce w XIX wieku. Norton opatentował swój wynalazek i z czasem marka rozwijała nowe innowacyjne linie produktowe, zmieniając rynek ściernic i dostarczając klientom nowoczesnych narzędzi do obróbki ściernej.

Saint Gobain i Norton

Firma Saint Gobain początki swojego działania datuje na 1665 roku i zaczynała od produkcji szkła. Z czasem asortyment przedsiębiorstwa rozwinął się o kolejne wyroby. Dzisiaj marka jest potentatem w produkcji materiałów budowlanych – w tym plastiku, gipsu czy wełny izolacyjnej, a po przejęciu marki Norton także narzędzi ściernych służących do polerowania i szlifowania. Korporacja zatrudnia ponad 10 600 osób i posiada 61 zakładów produkcyjnych, które znajdują się w 27 różnych państwach – w tym również w Polsce.